Článek se seznamu: [ Obecné návody ] |
Dne 8.4.2014 končí podpora Windows XP
Mnoho zákazníků se nás ptá, co to pro ně znamená, jestli musí aktualizovat na Windows 8 atd.
Protože na ukončení podpory upozorňují nejen Windows XP samotné, ale i např. bankovní domy, není pro mnoho lidí dostačná jednoduchá informace že v dubnu stran provozu nic zásadního nestane. Právě proto vznikl tento článek.
Samozřejmě je možné nic neřešit a vyměnit všechna WinXP za Win7 - t.j. nakoupit tzv. "krabicové" verze Windows (levnější OEM je možné jen s novým počítačem), přeinstalovat systém a přetáhnout data.
Přesto doporučujeme si nejprve ujasnit, co to vlastně ta "podpora" je - tedy, co vlastně končí, co se stane a podle toho se teprve rozhodnout o výměně WinXP za Win7 nebo Win8.
Fáze podpory Microsoftu - rozdělení a délky trvání:
- Hlavní fáze: trvá 2 roky od uvedení nové verze (pro XP jsou to Visty), nejméně však 5 let od uvedení na trh.
WinXP byly vydány 31.12.2001, WinVista 1.3.2007. Hlavní fáze podpory by tak byla do 31.12.2006, proto skončilaí hlavní fáze podpory WinXP v roce 2009. - Rozšířená fáze: trvá 2 roky od uvedení ještě další verze (pro XP jsou to Win7), nejméně však 5 let od ukončení hlavní fáze, která pro XP skončina 14.4.2009. Win7 byly vydány 22.9.2007, takže rozšířená fáze trvá minimálně do 14.4.2014.
Kdyby byly Win7 vydány až 22.9.2013, končila by rozšířená fáze až 22.9.2015, t.j. 2 roky po uvedení Win7.
Tolik hlavní zásady rozdělení a trvání podpory podle Microsoftu. Uvedená data jsou minimální, přesné datum je na rozhodnutí Microsoftu. Snad je to srozumitelné....
Nyní to důležité - v čem se obě podpory liší a co ukončení rozšířené fáze podpory znamená.
- Hlavní fáze podpory zahrnuje vydávání bezpečnostních aktualizací a vývoj nových verzí programů
Viditelné je to např. na Internet Exploreru 8, který byl vydán dne 19.3.2009, v hlavní fázi podpory WinXP, proto je IE v8 i ve WinXP - Rozšířená fáze podpory zahrnuje už jen vydávání bezpečnostních aktualizací.
Když se podíváme na Internet Explorer 9, tak vyšel 15.3.2011, tedy po skončení hlavní fáze WinXP a není tak pro WinXP dostupný a WinXP zůstává jen na IE v8.
Jinými slovy - již od 14.4.2009 Microsoft stran WinXP neřeší nic jiného, než bezpečnostní záplaty. Tudíž od 8.4.2014 přestanou být vydávány pouze bezpečnostní záplaty.
Co se může 8.4.2014 stát ?
Rozdělme si to na dvě části. Co se může stát hned a co (a kdy) v budoucnosti.
- Hned může Microsoft zastavit na internetu provoz znalostní databáze WinXP. Bylo by to nepříjemné, ale povětšinou pouze při řešení problémů, se
kterými se administrátor dosud nesetkal, což je v cca 13-ti leté
historii WinXP jen málo věcí. Prakticky by to znamenalo zrušit/smazat databázi článků a kladu si otázku, co by z toho Microsoft měl. Myslím že nic, proto k tomu asi nedojde.
- Hned může Microsoft zastavit službu Windows Update pro WinXP. To by bylo výrazně horší.
Nejde o to, že nebudou nové aktualizace, to nebudou tak jako tak, ale při přeinstalaci WinXP by nebylo možné stáhnout vůbec žádné aktualizace, tedy ani ty, které jsou dostupné dnes, před 8.4.2014
Když s podobným humbukem končila podpora Windows 98, byl Windows Update pro Win98 dostupný ještě tuším 2 roky.
Na jednu stranu nelze kalkulovat, že Windows Update pro XP ještě 2 roky pojede, na druhou stranu neočekávám ukončení Windows Update dříve než za 6-12 měsíců.
A co bude následovat ?
- Hardware: Po 8.4.2014 výrobci postupně přestanou vydávat ovladače pro WinXP. Postupně proto, že když už mají ovladače vyvinuté, nemají důvod je na CD neumístit, nebo je stahovat z internetu pryč. Například dodnes je možné si všimnout, že některé výrobky obsahují ovladače pro Windows 98, kde veškerá podpora skončila 11.7.2006, tedy cca před 8 lety. Nejrychleji se ovladače dotknou základních desek, grafických karet, tiskáren a pod. Lze očekávat, že už do 6 měsíců nebudou pro novinky dostupné ovladače pro WinXP
- Software: Výrobci v dalších verzích svých programů nemusejí udržovat kompatibilitu s WinXP. Zde je však důležité říct, že se toto dotýká programů, které používají nějaké speciality, zejména grafického charakteru (Autocad, Sketchup), příp. mohou programy začít vyžadovat DirectX v10, přičemž do WinXP je možné dostat max. v 9.0c Poměrně rychle se to může dotknout programů na zpracování fotek, videa (o hrách ani nemluvě) a pod. Podobně, jako už Office 2010, který na WinXP nenainstalujete, je vyžadován min. WinVista z důvodů novějšího grafického jádra a systémových knihoven Windows. Je však nutné říct, že 80% programů nepoužívá speciality konkrétní verze Windows a s trochou nadsázky lze říct, že by většina dnešních programů fungovala i na Win98... Nové info (28.3.): máme potvrzeno, že Sketchup v nové verzi už na WinXP nepojede!
- Internetové aplikace: Příkladem mohou být např. eshopy, internetové bankovnictví, atp. Postupně, dle mého názoru velmi pozvolně, dojde k tomu, že webové aplikace budou vyžadovat technologie dostupné pouze od verze Internet Exploreru 9 a vyšší - tedy to, co mohou obsahovat Visty. Toto může být fatální pouze v aplikacích využívajících technologie ActiveX, které nejde použít v ostatních prohlížečích, jako Firefox, Opera, Chrome, Safari a pod. S nástupem chytých telefonů a tabletů na Androidu a iOS však aplikací vyžadujících ActiveX ubývá (na Androidu a iOS by nejely). Takže lze předpokládat, že v poměrně krátké době nebude možné použít Internet Explorer v8, resp. v lepším případě v něm budou stránky vypadat škaredě, v horším případě nepojedou. Nic to však nezmění na tom, že v ostatních prohlížečích pojedou bez problémů
- Microsft Antivirus - (Essential Security) - od 8.4.2014 jej nebude možné stáhnout, ale aktualizace databází bude vycházet ještě 12 měsíců. Nebude však již vycházet aktualizace jádra programu, tudíž program nemusí být postupem času schopen zachytit ty hrozby, které vyžadují i změnu programu jako takového, nejen databázi.
Průnik technologií novějších verzí operačních systémů do běžného software je poměrně dost pozvolný. Příkladem budiž např. Firefox, který tuším až v roce 2011 zrušil podporu grafických knihoven Windows 98 (tedy cca 3 roky po ukončení veškeré podpory Win98), nebo Skype ve WinXP až od verze 6 vyžaduje SP3, tedy 5 letech po vydání SP3...
Největší riziko "vynuceného" předchodu z WinXP na vyšší verzi systému tak hrozí zejména ze čtyř směrů:
- nové periferie (tiskárna, scanner) bez ovladačů pro WinXP (odhadem do 6měs)
- Antiviry ve verzích roku 2015, nejpozději 2016 (t.j. horizont cca 12 měsíců)
- Java, která začne vynucovat něco vyššího než WinXP a to jen ve spojení s internetovými aplikacemi vynucujícími tuto novou verzi Javy, např. banka (odhadem do 12-24měs)
- Informační systémy, kde si programátoři začnou dokazovat, jak umí ovládat grafiku - což se týká spíše menších systémů (odhadem do 6-18měs), větší systémy jsou spíše konzervativní.
Proč se WinXP tak dlouho drží ?
- Windows Vista byl propadák a mnoho firem tak k Win7 přistupovalo velmi zdrženlivě. Nutno říct, že v tomto případě neoprávněně, Win7 byl od počátku velmi povedený systém.
- Dost zařízení, které jsou ve firmách (ale i domácnostech) nemělo ovladače pro Win7 a ne vždy šlo použít ovladače pro Visty. Nikomu se samozřejmě nechce kupovat nové tiskárny a scannery jen proto, že mají nový operační systém.
Postupem času se situace s ovladači zlepšila a pro většinu zařízení výrobci dodělali ovladače - buď přímo, nebo pomocí tzv. "univerzálů" použitelných s drtivou většinou i starších modelů. Dodnes však přetrvává u starších zařízení občasný problém - např. fungují jen 32-bitové ovladače, ale nikoli 64-bitové, případně naopak. Pořídit tak PC/notebook se 64-bitovým systémem a zjistit, že na něm nechytá ovladač, přestože "vedle" na 32-bitové verzi téhož systému to jede normálně, nebo když jediný fungující ovladač duplexní tiskárny neumožní duplexní tisk.... To jsou docela mrzuté situace...bohužel stále realita.
Přejít nebo nepřejít ?
To je individuální a z výše uvedeného vyplývá, že dost záleží i na stáří ostatního hardware. Pokud máte větší množství obstarožních tiskáren (zejména USB) a scannerů, můžete se připravit na jejich obměnu za nové modely.
Doporučujeme následující postup:
- Vytipovat periferie k výměně - ideálně je vyzkoušet ve Win7 64bit a podívat se, jestli jsou ke stažení ovladače pro Win8. Při zvažování výměny se zaměřovat jen na Win7 je dnes bláhové, Win8 jsou "venku" už rok a půl. Nevyhovujícím zařízením naplánovat poměrně rychlou výměnu.
- Pro PC s WinXP starší 5 let naplánovat jejich obměnu - už s Win7, přip. Win8 a to v horizontu 6-12měsíců
- U ostatních (dostatečně výkonných) PC počkat, až bude přechod vynucen novým software či hardware, potřebou nových Office a pod.
Během nejdéle 12 měsíců by bylo žádoucí mít stanice minimálně na Win7.
Ořiškem mohou být notebooky dodané s WinXP. Pro jejich hardware totiž výrobce většinou vyrábí ovladače pro konkrétní operační systém. Málokdy je vidět, aby pro notebook dodaný s WinXP byly ke stažení ovladače pro Win7. Někdy to jde "poskládat" z ovladačů podobných modelů notebooků, které byly už dodávány s Win7. Ne vždy se to zcela podaří a hlavně je to docela zdlouhavá "piplačka".
Závěrem
Je potřeba počítat s tím, že "počítače" jsou komplexní systém velkého množství software mnoha výrobců - ať už toho, co vidíte, nebo toho, co je tzv. "pod kapotou". Siťové prostředí to celé ještě umocňuje o potřebu z více systémů přistupovat k jednomu zařízení, t.j. mít k němu ovladače funkční ze všech používaných operačních systémů.
Jakmile se v tomto soukolí objeví nekompatibilní prvek, může přestat řádně fungovat zcela jiný, na první pohled nesouvisející software, jehož autor to nemůže ovlivnit. Proto mnoho výrobců software posílá "alibistické" e-maily o oficiálním ukončení podpory jejich produktů na Windows XP. Neznamená to, že jim to přestane fungovat, ale to, že u jejich software mohou (ale nemusí) nastat sekundární problémy se software třetí strany a na WinXP to již nebude řešitelné.
Krátké odpovědi na nejčastějí dotazy:
- ANO, je nejvyšší čas to začít řešit (viz doporučení výše)
- NE, není to nic kritického, co je nutné řešit okamžitě, ze dne na den
- ANO, aktuální humbuk kolem ukončení podpory XP je víc marketingový než technický
- NE, Microsoft neodloží konec podpory, datum je definitivní.
- ANO, může to být "balík", pokud máte starý hardware a investici nerozložíte v čase
- NE, za rok to nebude levnější, stejně jako to před rokem nebylo dražší
- ANO, pořídit základní PC/Notebook s Win7/8 může být výhodnější, než krabicová verze Windows
- NE, není legální na starý počítač pořídit levnější OEM verzi Win7/8 (odporuje to podmínkám poskytnutí OEM licence)
Copyright © Martin Pokorný 2016 - All Rights Reserved