Článek se seznamu: [ Obecné návody ] |
Přechod na Windows 10
Přechod z Windows 8 na Windows 10 veskrze bezproblémový. Dlouhý (stahují se z internetu 3GB), ale v podstatě bezproblémový. Jádro systému je (zřejmě) de-facto "service-pack" na Win8.1 - ještě v dubnovém testovacím sestavení se Windows 10 identifikovaly jako verze 8.1. Největší změny tak probíhaly zřejmě jen mimo jádro systému, ovladače pro 8.1 by tedy měly bez problémů fungovat i ve Win10. Testování upgrade proběhlo vždy bez problémů, přesto nelze vyloučit nějaké problémy po upgrade např. rok používaného PC.
Přechod z Windows 7 na Windows 10 již tak úplně bezproblémový být nemusí. Při testování u některých Win7 neproběhl upgrade tak úplně bez problémů. Zde bych se proto přikláněl k doporučení Microsoftu provést upgrade na čistém systému, nebo počítat s nutností reinstalací ovladačů či některých programů - a je nutné mít předem zjištěné, že ovladače existují. U starších notebooků se nejčastěji naráží na absenci ovladačů k Bluetooth a vestavěné kameře, u skládaných PC může být problém s ovladači k základní desce (zvuková karta a pod) ; Windows 10 obsahuje sice dost širokou škálu ovladačů ke starším zařízením, ale u firemního PC je dobré mít před upgrade jistotu, nebo upgrade nedělat.
V každém případě je potřeba před provedením upgrade provést zálohu systému.
Před upgrade si překontrolujte dostupné místo na systémovém disku. Podívejte se, jak velký je adresář WINDOWS, přičtěte 4GB a dostanete minimální potřebnou velikost volného místa na disku. Původní obsah složky WINDOWS totiž zůstává na disku jako WINDOWS.OLD (po upgrade lze smazat). Zmiňuji to hlavně proto, že jsou na trhu např. notebooky se systémem na malém SSD disku (např. 32GB) a nemusí tak mít dostatek volného místa.
Problémy s Windows 10
Problémy mohou mít spíše jen starší zařízení, která by měla problém i s Windows 8.1 - v tomto směru tedy pozor při předchodu z Windows 7. Jde hlavně např. o různé kamerové systémy, interaktivní katalogy - vesměs starší věci vyžadující svoje ActiveX pluginy do Internet Exploreru. Jednak mnohé z nich kvůli svému technologickému stáří nefungují už ve Windows 8, ale ve Windows 10 přišel Microsoft se zcela přepracovaným prohlížečem Egde - je malý, rychlý (jako Chrome ve svých začátcích), ale (zatím?) nepodporuje pluginy.
Další kategorie problémů souvisí s aplikacemi, které používají při spuštění detekci operačního systému. Nebudou znát "Windows 10" a nemusí se ani rozjet. Stejně tak aplikace, které mají v systému zapsané registrační údaje vázané na verzi operačního systému - ty Vám začnou hlásit, že máte program neregistrovaný. Proto před upgrade doporučuji provést odregistraci aplikací, udělat upgrade a programy znovu zaregistrovat. Pokud nevíte jak, zeptejte se přímo výrobce programu; třeba jeho registrace nezáleží na verzi systému a tento krok by nebyl nutný.
Dosud jediný problém s novou instalací byl u QuickTime - poslední z internetu stažená verze hlásí, že není určena pro Windows 10 a instalace hned skončí. Je potřeba instalovat starší verzi, určitě projde verze 7.7.75.80.95
Ve Windows 10 neověřeno, ale u Windows 8.1 jsem narazil na nemožnost doinstalovat .NET v2, který byl vyžadován jedním programem. Windows 8.1 hláslily, že nebyla nalezena patřičná verze. Buď kolize s nějakou systémovou aktualizací, nebo nevím... na několika dalších stejných PC (se stejnou verzí Windows od výrobce) to prošlo bez problémů. Pokud tedy .NET v2 nebo v3.5 potřebujete, budete mít jistější doinstalovat bezprostředně po provedení upgrade, než se začnou stahovat aktualizace.
Z praktických problémů, které se časem usadí, bych zmínil jen nastavení implicitních aplikací. Nenabízí se tak, jak by měly (např. Firefox se nezobrazuje jako možný implicitní internetový prohlížeč) a je potřeba to nastavit poněkud kostrbatě "postaru". Předpokládám, že je to jen nevyladěním daných aplikací na nový systém, ale i s těmito drobnostmi je potřeba při přechodu počítat, že mohou zdržet nebo překvapit.
Přejít nebo nepřejít ?
Přechod z Windows 8 je více méně jasný, neboť si většina lidí si na Windows 8 nezvykla. Osobně vidím Windows 10 jako v detailech dotažené Windows 8. Nejde ani tak o návrat tlačítka "Start", ale o mnoho jednotlivě nedůležitých detailů, které ve svém celku velmi zpříjemňují užívání. První den se budete seznamovat se změnami a po dalších dvou-třech dnech nebudete chtít o Windows 8 ani slyšet.
Přechod z Windows 7 je už více diskutabilní. Windows 10 jsou přeci jen ve své podstatě uživatelsky předělanými (lépe řešeno dodělanými) Windows 8, takže je potřeba se při přechodu připravit na výraznější změnu nejen vzhledu, ale i užívání. Tlačítko "start", ač navráceno, nedosahuje (aspoň z mého pohledu) kvalit staré dobré koncepce. Najít např. nainstalovaný program tak jednoduše jako Win7 (rozkliknu a vidím) prostě nejde, musíte rolovat nahoru dolů, řazení je podle abecedy (poslední nainstalované tak nenajdete na konci). Viditelně vytažený je jen jeden jediný naposled instalovaný program, takže aspoň něco... Je potřeba si zvyknout na vyhledávání - stisknout "start" a začít psát název - a musíte ho znát, jinak je hledání na dlouhé lokte. Např. staré dobré "Připojení je vzdálené ploše" najdete jen při vyhledávání "Remote desktop", přestože ikona na disku ve složce nabídky start se stále jmenuje "Připojení ke vzdálené ploše". Uživatelé Win8 si na to už, se skřípěním zubů, zvykli, pro uživatele Win7 to byl a je trochu "opruz".
Pro přechod z Windows 7 tak hovoří hlavně brzy končící podpora Win7 a to, že Win10 dostáváte zdarma.
Důvody proč nepřejít na Windows 10
Když pominu možné komplikace se starším hardware/software, existuje jeden důvod - mobilní připojení a připojení v roamingu.
Windows 10 totiž stahují aktualizace naprosto automaticky a aktualizace nelze vypnout ! Lze "odložit" stažení novinek, ale nelze zamezit stahování bezpečnostních záplat.
Microsoft sice píše, že se aktualizace nestahují při připojení s účtovaným množstvím dat (a tedy i v roamingu), ALE otázkou však je, JAK detekují, že nemají aktualizace stahovat. Operátoři dnes prosazují routery se SIM kartou, které dělají wifi, USB dongly mnohdy vytváření ethernetový port, který se po zasunutí donglu pouze "nahodí" a pod. Mnoho lidí používá vytvoření wifi na smartphonu a notebook pak jede přes data telefonu. Ve všech těchto případech se připojení tváří Windowsům jako normální ethernetové, tudíž se aktualizace stahovat budou. Otevřít tak notebook v roamingu se může dramaticky prodražit. Jedinou šancí, jak detekovat účtované připojení, je databáze IP adres přidělovaných operátory jednotlivých zemí k mobilnímu připojení. Nepředpokládám, že by tuto celosvětovou databázi Microsoft měl a průběžně udržoval, ale přesné informace k tomu zatím nejsou a proto jsem v tomto směru spíše skeptický.
Jak s reinstalací Win10 v budoucnu ?
Po provedení upgrade je vhodné vytvořit kompletní zálohu nainstalovaného systému, kterou použijete v případě nutnosti reinstalovat. Možnost přejít na Win10 zdarma platí 1 rok po uvedení Win10, takže ještě za cca 11 měsíců můžete nainstalovat svůj systém (Win7, Win8) a provést upgrade. Poté již tato možnost nebude a jediná možnost setrvat na Win10 bude obnovení zálohy, nebo zakoupení nové licence.
Z tohoto pohledu je nejvhodnější nainstalovat čisté původní Windows, provést upgrade a tento čistý systém si zazálohovat tak, aby jej šlo použít při případné nutné reinstalaci.
OpenVPN ve Windows 10
Testovaní OpenVPN na čistém systému proběhlo bez jakýchkoli problémů. Jen je potřeba nainstalovat poslední verzi, což není žádný problém.
Jak se bude chovat OpenVPN v budoucnu v různých edicích připravovaných jednotlivými výrobci, to je už jiná otázka. Jak na Win8, tak na některých Win7 jsem v minulosti zaznamenal s OpenVPN velké problémy se stabilitou spojení, nastavením routovacích cest a pod. V čistém systému instalovaném jako OEM nebyl problém nikdy, vždy to bylo v systému předinstalovaném od výrobce, zřejmě s někde schovaným kolizním nastavením.
Vzdálené plochy
Při všech testech jsme nezaznamenali žádný problém, ani změnu v chování. Ovladače tiskáren se bez problémů propáruji. Před aktualizací na Win10 si však ověřte, že pro danou tiskárnu ovladače minimálně pro Win8.1 existují, nebo že se Vám chytí tzv. univerzální (pokud ho výrobce tiskárny dodává).
Stále však platí pravidlo - pro tisk ze vzdálené plochy by měla být síťová tiskárna a tisk ze serveru po síti přímo na ni, bez PC coby prostředníka. Vyhnete se tak moha problémům - propárováním ovladačů počínaje, před vytěžování serveru při přihlašování (= propárovávání zařízení) a zamrzajícími relacemi (= po přihlášení se nezobrazí ikony plochy) konče.
Více k této problematice ve starším článku "Tisk ze vzdálené plochy serveru"
Nepoužívejte tzv. "Metro" aplikaci připojení vzdálené plochy. Má stále jednu zásadní systémovou chybu: Otočený (ležatý) tisk na propárovanou tiskárnu má cca 9cm levý okraj ! Při tisku na tiskárny definované přímo na serveru, ani při tisku "na výšku" se tento problém nevyskytuje. Klasické připojení ke vzdálené ploše je také zcela bez problémů.
Copyright © Martin Pokorný 2016 - All Rights Reserved