Certifikáty označené jako nedůvěryhodné
Článek se seznamu: [ Obecné návody ] |
Webové certifikáty mohou být dvojího druhu:
- Podepsané tzv. certifikační autoritou, t.j. nezávislou společností, která garantuje, že ten, kdo se certifikátem prokazuje, je skutečně on.
- Certifikáty podepsané "sám sebou" (tzv. self-signed). Ty si může vystavit každý a zdarma.
Oba typy jsou po technické stránce stejné, šifrují webový přenos naprosto stejně kvalitně.
Kdy prohlížeče varují, že je stránka s certifikátem potenciálně nebezpečná ?
V principu jde o každou situaci, kdy je možné, že je certifikát, nebo stránka, podrvržen(a).
Prohlížeče takto vyhodnocují certifikáty ve třech hlavních případech:
- Certifikát je podepsán samotným vystavitelem, t.j. bez certifikační autority
- Informace z certifikátu neodpovídají webové stránce. Např. certifikátem pro www.firma.cz se prokazuje www.novak.cz
- cerifikát má prošlou platnost
Zde je důležité rozlišovat důvod, proč prohlížeč hlásí nedůvěryhodnost.
Každé varování prohlížeče Vám umožní prohlédnout si certifikát, kdo ho podepsal a název stránky, která se jím prokazuje.
Může se stát, že je certifikát např. pro www.firma.cz a přistupujete na katalog.firma.cz - a prohlížeči se to už nezdá a varuje. Nejčastěji to však bývá z důvodu, že si certifikát podepsal sám vystavitel.
Téměř pravidelně je to v případech, kdy přes https ovládáte např. UPS, kamery, hardware serveru, antivirus a pod. Instalátor většinou nainstaluje certifikát výrobce - ten však netuší, jak se bude jmenovat Váš server, proto nikdy nesedí jméno https serveru.
Proč se používají certifikáty, které si podepisuje sám vystavitel ?
Jednoduše z cenových důvodů. Cerifikát můžete mít buď na jednu přesnou doménu (např. www.firma.cz, pro katalog.firma.cz musí už být druhý), nebo je možné do certifikátu uvést více subdomén (t.j. v jednom certifikátu je jak www, tak katalog). Zatímco první druh stojí cca 500Kč/rok, druhý se může vyšplhat i na 5.000Kč/rok a navíc, když chcete certifikát změnit (přidat další subdoménu), opět platíte...
Certifikáty tedy nejsou zrovna levnou záležitostí. Pro trochu "doménově košatější" společnosti to může být i několik desítek tisíc ročně.
Proto si řada společností, která takto pouze šiftuje přenos, certifikáty podepisuje sama.
Kdy je potřeba se mít skutečně na pozoru ?
- Zejména u certifikátů serverů bank, příp. jiných peněžních ústavů
- Eshopů, kde zadáváte údaje k platební kartě
- Certifikát je vystaven pro zcela jiný web (např. certifikátem pro www.novak.cz se prokazuje www.firma.cz)
- Na jakémkoli webu, kam byste nebyli ochotni pokračovat bez šifrovaného přenosu (právě např. banky)
Hlavně poslední bod představuje takový ten "selký rozum". Jde o to, že pokud máte na výběr např. prohlédnout si poštu přes nešifrované http, nebo šifrované s certifikátem podepsaným sám sebou, nepředstavuje podpis sám sebou žádné nebezpečí - pokud je skutečně vystaven pro daný server.
Závěrem
Pokud se rozhodujete, zda certifikátu, před kterým prohlížeč varuje, udělit vyjímku, položte si otázku, zda byste pokračovali i bez šifrovaného přenosu informací. Pokud ne, prozkoumejte certifikát, příp. se u dané společnosti telefonicky ujistěte o tom, že si to skutečně podepsala sama (tj. že se vám někdo nesnaží podstčit jiný web se svým certifikátem). Pokud byste klidně pokračovali i bez šifrovaného přenosu, můžete klidně pokračovat, ale přesto doporučujeme si prohlédnout, že je certifikát vystaven a podepsán provozovatelem serveru.
Na weby bank a platebních systémů vůbec přes varování prohlížeče nechoďte, je tam velké riziko přesměrovaného provozu a podstrčeného certifkátu. Doporučujeme pak také informovat administrátora nebo zástupce banky!
Copyright © Martin Pokorný 2016 - All Rights Reserved