Vývoj software
Pokud potřebujete napsat nějaký program, neměl by být problém. Ozvěte se a osobně projdeme Vaše představy a možnosti realizace.Abyste měli představu, "co mám za sebou"...
15 let jsem programoval převážně účetnictví, skladové hospodářství, objednávkové systémy, datové komunikace, vč.vlastního komplexního EIS Neptun (kromě mezd obsahoval vše). Postupem času začala nad programováním převažovat správa serverů, sítí, komunikací, podpora uživatelům, atd. - až tato činnost kolem r.2006 převážila a programování zůstalo především jistým bonusem pro zákazníky.
Současnou "produkci" bych rozdělil na tři kategorie:
- Různé prográmky pro ulehčení řešení dané situace. Většinou je pak uvolňuji jako freeware. Za všechny bych vypíchnul
- AbraClient - výrazně rychlejší spouštění síťové instalace z lokální kopie potřebných souborů (po wifi, VPN,...)
- ImapUtils - přímá kopie mailů z jednoho IMAP na druhý + spousta pro adminy užitečných funkcí (sestavení adresáře)
- starší Digital Photo Tools - úprava Exif ve fotkách; vznikl už 2002 a jako moje první aplikace byla portována na Linux.
- Programy vyvinuté pro konkrétní zákazníky dle jejich požadavků; příklady:
- ovládání zařízení přes zakázkově vyrobený modul na COM-port (vlastní návrh hw, výroba zadána), v dalších verzích přidán TCP/IP server a ovládání zařízení (COM-portu) po síti.
- specifický systém evidence zakázek a fakturace
- evidence smluv pro makléře
- automatické změny bannerů v podpisech mailů
- ...a mnoho dalších větších či menších programů
- Vlastní projekty - některé jen pro vlastní použití. Mnoho z nich v toku času ztratilo smysl, z těch ukončených uvádím jen ty zajímavé.
Živé projekty:
- BackupMaster - komplexní nástroj na zálohování všeho možného + systémové nástroje pro administrátory.
Vzniknul na základě potřeby centralizovat různé zálohovací nástroje do jednoho, kde je jednotný přehled a jednoduchá změna cíle zálohy u všech procesů. Také byla přidána spousta užitečných nástrojů, do té doby v separátních aplikacích. Např. porovnání obsahu složek, scan sítě, info o systému, různá přejmenování souborů, nastavování času složek podle obsahu,atd.atd
- EnigmaCode - freeware na šifrování dat
Po několika dotazech na možnosti jednoduchého a neprolomitelného šifrování jsem svou interní verzi uživatelsky "učesal" a v lednu 2024 uvolnil veřejně.
- Interní aplikace
- Vlastní informační projekt NAX, kombinující skladové hospodářství, CRM, evidenci hardware zákazníků, faktury, finanční přehledy, napojení na dodavatelské ceníky iMoney S3. Prostě vše, co pro práci potřebuji.
- Webová část pro zákazníky - eNax. Obsahuje seznam faktur a zakoupeného zboží vč. seriových čísel a informací o záruce. Datově je zcela odděleno od databáze NAXu.
- Pro své potřeby vytvořená aplikace "Zpěvník" pro jednoduché transpozice, zobrazení použitých akordů, náhled na YouTube, atd.
Obsahuje webovou část pro mobil/tablet + klasická win-aplikace pro editaci. Zatím není uvolněno veřejně, potřebuje někde MySQL server + hosting pro webovou část, ale pokud by někdo chtěl, stačí napsat. - WebEditor - program pro editaci obsahu webu (např. tohoto)
- SEMSdata - prográmek pro zpracování dat z fotovoltaické elektrárny
Ukončené projekty:
- SpamWall - po vzoru "firewallu" dělal antispamovou bránu
Měl serverovou a klientskou část. Ven propouštěl vše a zaznamenával, komu byl mail poslán - ten pak mohl 10 dnů poslat cokoli a nebylo to antispamem testováno. Několik let úspěšněji než ostatní antispamy zastavoval nežádoucí a bránil zastavení žádaného mailu. Projekt ukončilo několik současně vyvstalých nesourodých okolností, jejichž rozbor by byl poněkud delší a ve své podstatě zbytečný; v případě zájmu telefonicky vysvětlím.
- CRM - nástroj pro správu kontaktů a hromadného rozesílání newsletterů a SMS zákazníkům
Původní web je (zatím) zachován, tak v případě zájmu najdete funkčnost tam. Projekt byl zastaven po 11 letech, kdy mezitím vyrostlo mnoho webových "kampaňových" systémů, které ve statistikách a možném provázání s Googlem a sociálními sítěmi převyšovaly možnosti CRM. Neměl jsem zájem dělat novou generaci konkurující zaběhnutým a dobrým kampaňovým systémům. Stávající uživatelé mohou používat dále, ale nové instalace již nejsou možné.
- EIS Neptun - vůbec nejstarší ucelený projekt. Byť vznikl ještě pro DOS, zmiňuji ho kvůli programátorským zajímavostem:
- od počátku využíval client-server SQL databázi Pervasive, což v době vzniku systémového jádra neměly ani mnohé střední EIS.
- interní rutiny jsem všechny přepsal v assembleru za použití MMX a 3DNow / SSE
= na 32-bitovém oper.systému jsem mohl počítat v 64-bitech a 3DNow/SSE
výrazně rychleji a přesněji s reálnými čísly. Stačilo, aby to uměl
procesor.
- assemblerem jsem měl zprogramovaný přístup do celé dostupné paměti (nad rámec obvyklých DOSových limitů)
- přes externí win-utility uměl systém PDF i odesílání mailů.
- po vydání Win7, kdy bylo "dosové okno" proti WinXP systémově výrazněji omezeno, vznikla ještě win-verze, díky SQL fungující současně s DOSovou nad jedněmi daty.
- projekt byl veřejně ukončen cca 2013 a interně pokračuje, nad
MySQL, pod názevem NAX. Část kódu původního projektu se sloučila s
projektem MMServeru a vznikl CRM (viz bod výše), který MMServer
nahradil.
Z databází hlavně MySQL, PostgreSQL, příp. MS-SQL. Dlouho jsem
používal Pervasive.SQL
(od 2013 Actian), z Novellu známé jako Btrieve, umožňující jak
SQL přístup, tak nízkoúrovňový client-server přístup do tabulek s dost
efektivními metodami filtrace na straně serveru. Z file-server databází
pak B-Tree Filer, jehož rozhraní jsem si upravil do analogie s
Btrievem, vč.šifrování dat, univerzálního browseru, atd., a používám
pro menší lokální projekty. Firebird znám jen
okrajově, neměl jsem potřebu v něm něco psát, Oracle jsem nepotkal.
Z operačních systémů Windows a Linux (vyvíjeno a testováno na
SuSE) - v obou případech jak textové (command-line) nástroje, tak
aplikace s graf.rozhraním. Kdysi jsem zkoušel drobnosti v assembleru pro OS/2 Warp, ale IBM ho, bohužel, koncem devadesátek nechalo umřít. Androidem a iOS jsem, po vývojové stránce, nedotčen.
Webové aplikace dělám hlavně pro sebe - viz výše uvedené prokliky na weby. Zakázkově jen vyjímečně a to ještě ideálně jen funkční a datovou část. Grafickým "střevem" jsem nebyl obdařen a udělat hezký web je pro mě větší problém, než zprogramovat celé skladové hospodářství... Z vlastních webů mohu jmenovat např. zapasekou.cz, nebo její klon podvrskem.cz.
Copyright © Martin Pokorný 2016 - All Rights Reserved